Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Özel yemekleriniz için pratik ve lezzetli: Dana Rosto Tarifi

Özel yemekleriniz için pratik ve lezzetli: Dana Rosto Tarifi

Tertemiz Nebyan danalarından, pratik ve lezzetli

Malzemeler

Nasıl Pişirilir ?

Dışarıda yenildiği zaman etin en lezzetli hallerinden olan dana rosto, evlerde yapıldığında aynı lezzette olmayabiliyor. Pek çok yemeğe nazaran daha zor hazırlanan dana rostonun istenilen lezzette olabilmesi için, orijinal bir tarife sadık kalınması son derece önemli. 

Dana Rosto Yaparken Kullanılan Malzemeler 

Lezzeti ile damaklarda tat bırakacak bir dana rosto yapabilmek için öncelikle doğru malzemelerin, eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi gerekir. Bu malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 1 kg dana nuar (yağsız ve sinirsiz dana but eti)
 • 1 baş sarımsak
 • 1 çay kaşığı ince çekilmiş deniz tuzu
 • 1/2 tatlı kaşığı tane karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 2 adet orta boy havuç
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı Ayçiçek yağı
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 •  4 adet orta boy kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı sıcak su

 İlginizi Çekebilir : Dana Pirzola T-Bone Tarifi

Dana Rosto Tarifi 

Başarılı ve lezzetli bir dana rosto yapabilmek için, mühürleme öncesinde dana etinin oda sıcaklığına 1 saat kadar bekletilmesi önerilir. Dolaptan çıkarıldığı gibi doğrudan mühürlenmeye çalışılan etlerde, sertlik yaşanabilir. Öncelikle en iyi dana eti bölgelerinden olan but kısmından alınan etin üzerine, ince ve keskin bir bıçak yardımıyla küçük çizgiler açılır. Sarımsakların kabukları temizlenir ve et üzerinde açılan çiziklerin içerisine yerleştirilir. Ayrıca bu çizikler içerisine karabiber ve isteğe göre biberiye de eklenebilir. Etin üzerine ince çekilmiş deniz tuzu serpiştirilir ve mühürlemeye hazır hale getirilir. 

Eti mühürlemek için ayçiçek yağı ile döküm bir tavaya alınır. Teflon tavalar yüksek ısıları tutamadıkları için, bu işlemde kullanılan tavanın mutlaka döküm olmasına dikkat edilmelidir. Döküm tavaya alınan yağ kızdırılır ve dana eti hafifçe tavaya yatırılır. Burada yüksek ateşte etin her iki tarafının da mühürlenmesi sağlanır. Eti çevirmek için, et çatalı ya da maşa kullanılabilir. Mühürlemenin sonuna doğru etin üzerine kekik de eklenir ve daha yoğun bir lezzete kavuşması sağlanır. 

Havuçların kabukları soyulur ve soğanlar da piyaz olacak şekilde ince ince dilimlenir. Tereyağı ayrı bir tavaya alınarak eritilir. Eriyen yağın üzerine soğanlar eklenir ve renkleri hafif kızarıncaya kadar kavurmaya devam edilir. Kavrulan soğanların üzerine de un eklenerek bir süre daha pişirilir. Döküm tavada mühürlenen et ile dibinde kalan yağ, bu un ve soğan karışımına eklenir. Etin yumuşaması için yaklaşık 60 dakikalık bir pişirme gerekir. 

Yumuşayan ve büyük ölçüde suyunu çeken et, ısıya dayanıklı bir fırın kabına alınır. Hazırlanmış olan soğan püresi de etin üzerine serilir ve bu şekilde önceden ısıtılmış 200 derece sıcaklıktaki fırına verilir. Yaklaşık 30 dakika boyunca et fırında pişirilir ve yüzünün hafif renklenmesi sağlanır. Fırından çıkarılan et sıcak şekilde dilimlenir. Dana rosto ile birlikte, patates püresi servis edilebilir. 

Nebyan Doğal Dana Eti 

İyi bir dana rostonun püf noktalarından biri, kaliteli ve organik dana eti kullanılması. Öyle ki kullanılacak et ile yapılacak rostonun lezzeti arasında güçlü bir bağ var. Bu yüzden de etin nereden alınacağına özen gösterilmesi son derece önemli. Nebyan Doğal 2014 yılından beri kaliteli, sağlıklı, lezzetli ve doğal et ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. Nebyan Doğal dana eti kullanarak sevdiklerinize enfes dana rosto hazırlayabilirsiniz. 

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.