Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Terbiyeli Kemikli Kuzu Gerdan Eti Çorbası

Terbiyeli Kemikli Kuzu Gerdan Eti Çorbası

Kuzu eti yemeklerini, pişirme tekniğine, süresine, kuzu etinin bölümlerine çeşitlendirebilirsiniz.

Malzemeler
 • 1 adet kemikli kuzu gerdan (parça veya bütün 750 gr)
 • 80 gr tereyağı
 • 1 küçük soğan
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 yumurta sarısı
 • Yarım limon
 • 1 litre kemikli kuzu gerdan et suyu
 • 1 tutam karabiber & pul biber (miktarı size kalmış)
 • Tuz

Nasıl Pişirilir ?
 • Kemikli kuzu etlerinden yapacağını her yemek özellikle gerdan yemeği kış aylarında çocuğunuz için vitamin deposu olacaktır. Kuzu gerdan çorbası da, gerdanın hem suyunu hem de etini kullanabileceğiniz, yapması kolay, çok zahmetli olmayan, geleneksel bir yemektir.
 • Kemikli kuzu gerdan etini soğuk su ile yıkayın. Bir kaba soğuk su koyun ve kemikli kuzu gerdan etini yarım saat kadar bu suda bekletin. Böylece olabilecek kan ve pıhtıları temizlemiş olacaksınız. Bir soğanı ikiye bölün.
 • Kuzu gerdan etini ve soğanı bir tencereye koyun. Üzerini üç parmak geçecek kadar su koyun. Su kaynamaya başladığında ocağı biraz kısıp 3,5 saat kaynatın (ya da düdüklüde 50 dk). Kemikli kuzu gerdan eti iyice pişip dağılma emareleri gösterdiğinde ocaktan alın. Kuzu gerdanı suyun içinden alıp tenceredeki suyu süzerek bir litre et suyu elde edeceksiniz. Kuzu gerdanın etlerini kuzu kemiklerinden ayırarak başka bir kaba tel tel ayıklayın.
 • Lezzetin Püf noktası: Kemikli kuzu gerdan etinin ağır ateşte uzun süre haşlanması sonucu kaliteli bir kuzu et suyu elde etmek. Kuzu etlerinin kemikten tel tel ayrılması.
 • Bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağı koyarak eritin. Tereyağı eriyince bir çorba kaşığı kadar un ekleyin ve köpürmeye başladıktan sonra bir dakika daha kavurun. Tel tel didiklediğiniz kuzu etlerini tencereye ilave eder etmez daha önce hazırladığınız kuzu et suyunu da karıştırarak tencereye ilave edin ve bir süre karıştırmaya devam edin. Karabiber ve tuz ekleyin. Çukur bir kaba yoğurt, limon suyu ve yumurta sarısını koyun ve karıştırın. Kaynamakta olan çorbanın suyundan bir kaç kaşık alıp terbiyemizi alıştırdıktan sonra yavaşça ve karıştırarak tencereye ilave edin. Beş dakika daha kaynatın. Üzerine, bir kaşık tereyağı eritip hafif kızınca pul biber atıp bir iki çevirin ve kemikli kuzu gerdan çorbamızın üstüne gezdirin. Şifa zengini kemikli kuzu gerdan et çorbası hazır. Afiyet olsun

Kuzu eti yemekleri, ızgara, tencere, fırın teknikleriyle çeşitlendirebileceğiniz, kuzu etinin doğru kısmını doğru teknikle pişirdiğinizde fazlasıyla lezzetli olacak yemeklerin başında gelir. Zaten kuzu eti hem vitamin hem de lezzet bakımından diğer etlere göre her zaman bir adım öndedir. Bu yüzden de kuzu eti fiyatları dana ve tavukla karşılaştırdığınızda biraz daha pahalı olacaktır. Dediğimiz gibi çeşitli kuzu et parçalarından farklı farklı kuzu yemekleri yapabilirsiniz. Örneğin hem kuzu kolu hem de butunu fırında yapabilirsiniz. Ancak kuzu koluyla kuzu butunun yumuşaklıkları birbirlerinden farklı olacağı için fırında pişirme süreleri de birbirlerinden farklı olacaktır. Fırında kuzu eti misafirlerinize sunabileceğiniz en özel kuzu eti yemeklerinden biridir tabi doğru pişirirseniz. Daha yumuşak kuzu etlerini ise ızgara ve mangalda çok rahat pişirebilirsiniz. Örneğin pirzola, kuzu butundan kesilen külbastı mangalda ve tavada pişirmeye uygun kuzu etleridir. Kuzu kolunu ve diğer kemikli kuzu etlerini ise fırın ve tencere gibi yöntemlerle daha uzun pişirdiğinizde çok lezzetli kuzu eti yemekleri ortaya çıkacaktır.

Kuzu eti yemeklerini, pişirme tekniğine, süresine, kuzu etinin bölümlerine çeşitlendirebilirsiniz. Hatta mevsimsel olarak pişireceğiniz kuzu yemeğini farklılaştırabilirsiniz. Yazları özellikle pirzola, külbastı ve köfte gibi etlerden ızgara ve mangal tercih edilirken kışın havaların soğuması ve hastalıkların yayılmasından dolayı kemikli kuzu etlerinden yapılan kuzu eti yemekleri tercih edilir. Nebyan Doğal kuzu eti paketlerinde her türlü kuzu eti yemeğine uygun parçaları bulabilirsiniz. Izgara için çeşitli kemiksiz kuzu etlerinden, tencere ve fırında pişirmeye yönelik kemikli kuzu etlerine kadar bütün seçenekleri paketlerinize koyabilirsiniz.

Pirzola, köfte ve külbastıyı herkes pişirebilir. Önemli olan kemikli kuzu etlerini doğru şekilde pişirmektir. İşte bizde size burada yardımcı olmak istiyoruz ve kuzu yemekleri tariflerine başlıyoruz. Özellikle soğuk ve hastalıkların bu kadar fazla olduğu bu günlerde kemikli kuzu yemekleri ilaç gibi olacaktır. Kemikli kuzu kemikleri barındırdıkları iliklerden dolayı doğal vitamin kaynaklarıdır.Kemikli kuzu eti parçalarının arasında vitamini en bol olan, doğal ilaç sayabileceğimiz bölümlerden biri de kemikli gerdan etidir. Daha önce dediğimiz gibi kemikli kuzu etleri uzun süreli pişirmelere uygundur.Kemikli kuzu gerdan eti de, tencere ve fırında pişirilmelidir. Kemikli kuzu etlerinden yapacağını her yemek özellikle gerdan yemeği kış aylarında çocuğunuz için vitamin deposu olacaktır. Kuzu gerdan çorbası da, gerdanın hem suyunu hem de etini kullanabileceğiniz, yapması kolay, çok zahmetli olmayan, geleneksel bir yemektir. Şefimiz Haydar Solmaz sizin için kemikli kuzu gerdan çorbası tarifini hazırladı.

Malzemeler

1 adet kemikli kuzu gerdan (parça veya bütün 750 gr)
80 gr tereyağı
1 küçük soğan
2 çorba kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı un
2 yumurta sarısı
Yarım limon
1 litre kemikli kuzu gerdan et suyu
1 tutam karabiberPul biber (miktarı size kalmış)
Tuz

Ön hazırlık:

Kemikli kuzu gerdan etini soğuk su ile yıkayın. Bir kaba soğuk su koyun ve kemikli kuzu gerdan etini yarım saat kadar bu suda bekletin. Böylece olabilecek kan ve pıhtıları temizlemiş olacaksınız. Bir soğanı ikiye bölün.

Kuzu gerdan etini ve soğanı bir tencereye koyun. Üzerini üç parmak geçecek kadar su koyun. Su kaynamaya başladığında ocağı biraz kısıp 3,5 saat kaynatın (ya da düdüklüde 50 dk). Kemikli kuzu gerdan eti iyice pişip dağılma emareleri gösterdiğinde ocaktan alın. Kuzu gerdanı suyun içinden alıp tenceredeki suyu süzerek bir litre et suyu elde edeceksiniz. Kuzu gerdanın etlerini kuzu kemiklerinden ayırarak başka bir kaba tel tel ayıklayın.

Lezzetin Püf noktası:

Kemikli kuzu gerdan etinin ağır ateşte uzun süre haşlanması sonucu kaliteli bir kuzu et suyu elde etmek. Kuzu etlerinin kemikten tel tel ayrılması.

Bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağı koyarak eritin. Tereyağı eriyince bir çorba kaşığı kadar un ekleyin ve köpürmeye başladıktan sonra bir dakika daha kavurun. Tel tel didiklediğiniz kuzu etlerini tencereye ilave eder etmez daha önce hazırladığınız kuzu et suyunu da karıştırarak tencereye ilave edin ve bir süre karıştırmaya devam edin. Karabiber ve tuz ekleyin. Çukur bir kaba yoğurt, limon suyu ve yumurta sarısını koyun ve karıştırın. Kaynamakta olan çorbanın suyundan bir kaç kaşık alıp terbiyemizi alıştırdıktan sonra yavaşça ve karıştırarak tencereye ilave edin. Beş dakika daha kaynatın. Üzerine, bir kaşık tereyağı eritip hafif kızınca pul biber atıp bir iki çevirin ve kemikli kuzu gerdan çorbamızın üstüne gezdirin.

Şifa zengini kemikli kuzu gerdan et çorbası hazır. Afiyet olsun.

İlgili ürün satın alın

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.