Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Fırında Kızarmış Kavak Kazı

Fırında Kızarmış Kavak Kazı

Kazlarımızın dışını çıtır çıtır, içini yumuşacık yapmak isterseniz...

Malzemeler
  • 1 adet Kavak Kazı
  • 3 Yemek kaşığı tuz

Nasıl Pişirilir ?
  • Fırın
Hazırlık:
⁃Kazın içini ve derisini kağıt havlu ile kurulayın. Asla yıkamayın. 
 
⁃Kuruladıktan sonra yine içini ve derisini tüm tuzla ovun. Bu noktada üstü açık bir şekilde 12 saat buzdolabında bekletirseniz hem et dinlenmiş olur ve tuzu içine çeker, hem de derisi su kaybedeceği için piştiğinde daha çıtır olur.
 
⁃Kazı fırına koymadan 200 dereceye kadar fırını ısıtın.
 
⁃Kazın derisinde, etine doğru değil de yine derisinin altına doğru devam edecek şekilde bıçakla 2 cm arayla delikler açın. Böylece yağlar eridikçe derisinden akacaktır. Ve deriyi kızartıp çıtırlaştıracaktır.
 
⁃Kazı teli olan bir fırın kabına ya da direkt fırın eline alın. Tele alırsanız fırının tabanına tepsi ya da bir kap koymayı unutmayın. Biriken erimiş yağlar burada toplanacak.
 
⁃Fırına kazı yerleştirin ve 200 derecede 60 dk. pişirin. Ardından altında kalan yağı kevgirle bir kavanoza süzmek için kabı çıkartın. Ardından fırının sıcaklığını 170 dereceye düşürün ve kazı 1 saat daha pişirin.
 
⁃Alternatif tarif olarak 300 ml portakal suyu, tarçın ve toz acı biberi karıştırıp, pişirmenin 1. saatinden sonraki her 15 dk.’da bir kazın üzerine, kaz fırındayken sürebilirsiniz. 
 
 
Afiyet olsun.

İlgili ürün satın alın

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.