Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Donmuş Etin Çözülmesi

Donmuş Etin Çözülmesi

En az etin pişirilmesi kadar kritik bir konu donuk etin çözdürülmesidir.

Malzemeler

  Nasıl Pişirilir ?
  • En az etin pişirilmesi kadar kritik bir konu donuk etin çözdürülmesidir. Donmuş eti doğru şekilde çözdürürseniz, etin lezzetinde de protein değerinde de bir kayıp olmaz.
  • Öncelikle etin diğer gıda maddeleriyle temas etmeden evinize geldiğine emin olun. Hatta kuzu eti ve dana etini bile ayırmaya özen gösterin. Eti kestiğiniz tahtayı sebze için kullanmadan önce sıcak sabunlu suyla yıkadığınızdan emin olun. Tabiki ellerinizide.
  • Dipfrizde dondurduğunuz eti mikrodalga fırınında çözmek zorunda değilsiniz. Çok basit yöntemlerle donmuş etlerinizi çözebilirsiniz.
  • Bunlardan birincisi donmuş etinizi buzdolabında çözülmeye bırakabilirsiniz. Etin buzdolabı sıcaklığında çözülmesi 24 saati bulacaktır. Çözüldekten sonra 2-3 gün daha buzdolabı sıcaklığında bozulmadan etinizi saklayabilirsiniz. Et çözdürmenin en sağlıklı yolu budur. Ancak çözülme süresi uzun olduğu için planlamanızı buna göre yapmanız gerekmektedir.
  • Vaktiniz azsa ve etleri daha hızlı şekilde çözmeniz gerekiyorsa, donuk etlerinizi soğuk su dolu bir kaseye koyun. Yarım saatte bir suyu süzün, tekrar su doldurun ve etler çözülünceye kadar her yarım saatte bir bunu tekrarlayın. Etlerinizi bu yöntemle çözerseniz hemen pişirmeye başlamanız gerekmektedir.
  • Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, etle temas ettikten sonra hem elinizi hem de doğrama tahtanızı sabunlu sıcak suyla yıkayın. Ayrıca donmuş etlerin oda sıcaklığında çözülmeye bırakılmasını önermiyoruz. Araştırmalara göre etleri oda sıcaklığında çözmek zararlı bakterilerin üreme riskini arttırıyor.

  En az etin pişirilmesi kadar kritik bir konu donuk etin çözdürülmesidir. Donmuş eti doğru şekilde çözdürürseniz, etin lezzetinde de protein değerinde de bir kayıp olmaz.

  Öncelikle etin diğer gıda maddeleriyle temas etmeden evinize geldiğine emin olun. Hatta kuzu eti ve dana etini bile ayırmaya özen gösterin. Eti kestiğiniz tahtayı sebze için kullanmadan önce sıcak sabunlu suyla yıkadığınızdan emin olun. Tabiki ellerinizide.

  Dipfrizde dondurduğunuz eti mikrodalga fırınında çözmek zorunda değilsiniz. Çok basit yöntemlerle donmuş etlerinizi çözebilirsiniz.

  Bunlardan birincisi donmuş etinizi buzdolabında çözülmeye bırakabilirsiniz. Etin buzdolabı sıcaklığında çözülmesi 24 saati bulacaktır. Çözüldekten sonra 2-3 gün daha buzdolabı sıcaklığında bozulmadan etinizi saklayabilirsiniz. Et çözdürmenin en sağlıklı yolu budur. Ancak çözülme süresi uzun olduğu için planlamanızı buna göre yapmanız gerekmektedir.

  Vaktiniz azsa ve etleri daha hızlı şekilde çözmeniz gerekiyorsa, donuk etlerinizi soğuk su dolu bir kaseye koyun. Yarım saatte bir suyu süzün, tekrar su doldurun ve etler çözülünceye kadar her yarım saatte bir bunu tekrarlayın. Etlerinizi bu yöntemle çözerseniz hemen pişirmeye başlamanız gerekmektedir.

  Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, etle temas ettikten sonra hem elinizi hem de doğrama tahtanızı sabunlu sıcak suyla yıkayın. Ayrıca donmuş etlerin oda sıcaklığında çözülmeye bırakılmasını önermiyoruz. Araştırmalara göre etleri oda sıcaklığında çözmek zararlı bakterilerin üreme riskini arttırıyor.

  guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.