Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Derde Deva: İlikli Kemik Suyu

Malzemeler
  • 1 kilogram ilikli dana veya kuzu kemiği
  • 2 Yemek kaşığı beyaz sirke veya elma sirkesi
  • 3 litre su

Nasıl Pişirilir ?

Uzmanlara göre, vücudun günlük işlevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi sağlıklı bir vücut olarak tanımlanmaktadır. Ancak her ne kadar sağlıklı vücut tanımı oldukça basit gibi görünse de günümüzde sağlıklı bir vücuda sahip olmak oldukça zor. Her geçen gün artan hava ve çevre kirliliği, genetiği ile oynanmış sağlıksız besinler, hareketsiz yaşam tarzının her geçen gün artması sağlıklı bir vücuda sahip olmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Bütün bu risk faktörleri göz önüne alındığında sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin artık daha çok çaba sarf etmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için başlıca birkaç faktör bulunsa da bunların arasında ilk sırada sağlıklı beslenme yer almaktadır. Çünkü vücudumuzda bulunan sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bizim dışarıdan aldığımız yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Çok uzun yıllardan beri sağlıklı beslenme denince akıllara ilk gelen ise her derde deva olarak bilinen ilikli kemik suyu ve ilikli kemik suyu ürünleridir. 

Yazımızda ise insan sağlığı üzerindeki etkileri yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmış ilikli kemik suyu hazırlayabilmeniz için ilikli kemik suyu tarifini sizler için hazırladık. 

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

İlikli kemik suyu, insan sağlığına olan faydalarının bilinmesiyle birlikte geçmişten günümüze kadar birçok farklı toplum tarafından tüketilen önemli bir besindir. İlikli kemik suyunun sahip olduğu zengin besin içeriği, vücudumuzda bulunan birçok sistemin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için destek olmaktadır. Örneğin, ilikli kemik suyu oldukça önemli bir kolajen kaynağıdır. Kolajen ise vücudumuzda özellikle 25 yaşından sonra azalmaya başlayan, kemik, kıkırdak ve kas yapısına destek veren vücudumuzun önemli yapı taşlarından biridir. Aynı zamanda kolajen ciltteki yaşlanma belirtilerini de azaltmaya yardımcı olmaktadır. İlikli kemik suyunun bir diğer önemli faydası ise bağışıklık sistemini önemli bir ölçüde desteklemesidir. Bu yüzden uzmanlar özellikle hastalık dönemlerinde ya da bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilikli kemik suyu tüketimini tavsiye etmektedir. Peki ilikli kemik suyu nasıl yapılır? İşte ilikli kemik suyu tarifi:

 

Göreceğiniz üzere ilikli kemik suyu hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler aslında kaliteli, organik ilikli kemik ve su. Ancak, eğer hazırlayacağınız ilikli kemik suyunda farklı bir aroma olmasını istiyorsanız aroma için içerisine biberiye, defne yaprağı ya da tane karabiber gibi çeşitli baharatlar ekleyebilirsiniz. 

İlikli Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evinizde her derde deva ilikli kemik suyu hazırlamak için ise izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • İlikli kemiklerinizi soğuk suda güzelce yıkayın. Hatta yaklaşık 30 dakika kadar soğuk su içerisinde bekletin. Böylece güzelce temizlenmiş olacaktır. 
  • Kemiklerinizin suyunu süzdükten sonra düdüklü tencere içerisine özenle yerleştirin. Üzerine 3 litre suyu ve 2 yemek kaşığı sirkeyi de ekleyin. 
  • Ocağınızı en kısık ateşe alarak suyun ısınmasını bekleyin. Bu süreçte suyun üstüne çıkan köpükleri ve tortuları temizleyebilirsiniz. Artık düdüklü tencerenizin kapağını kapatabilirsiniz.
  • Tencerenizi ocağın en küçük gözünde ve en kısık ateşte en az 4 saat hatta mümkünse 8 ile 12 saat kadar pişirin. Sonrasında ise soğuması oda sıcaklığında dinlenmeye alın. 
  • İlikli kemik suyu bu süreçte jelleşerek, kıvamı koyulaşacaktır. Üzerinde ise yağ tabakası birikebilir. İstenilen zaten ilikli kemik suyunun jel kıvamında olmasıdır. 
  • İlikli kemik suyu tamamen soğuduktan sonra istediğiniz şekilde porsiyonlara ayırarak saklayabilirsiniz. 

İlikli kemik suyu aslında son derece zaman isteyen bir gıda ürünüdür. Eğer ilikli kemik suyunu hem en pratik şekilde hem de en sağlıklı şekilde tüketmek istiyorsanız Nebyan Doğal tarafından özenle hazırlanan Kuzu İlikli Kemik Suyu ve Dana İlikli Kemik Suyu seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız. 

İlginizi Çekebilir: Kuzu İlikli Kemik Et Suyu

İlgili ürün satın alın

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.