Kuzu Kuşbaşılı Nebyan Kuru Fasulyesi Tarifi

Kuru fasulye neticede ulusal yemeğimiz. Hele ki yanında şöyle güzelinden arpa şehriyeli pilav ve cacık var ise üçlü kombo misali doyulmaz tadına.

Malzemeler
  • 1 buçuk bardak Nebyan kuru fasulye
  • 1 orta boy havuç
  • 3 orta boy soğan (bol bol olsun)

Nasıl Pişirilir ?
  • Kuru fasulye neticede ulusal yemeğimiz. Hele ki yanında şöyle güzelinden arpa şehriyeli pilav ve cacık var ise üçlü kombo misali doyulmaz tadına. Özellikle de kuru fasulye aynı bizim Karayaka kuzular gibi Bafra’nın yaylalarında en doğal haliyle yetiştirilip yemeği yapıldığında, ortaya çıkan lezzet anlatılmaz yaşanır bizler için.
  • Nebyan kuşbaşılı kuru fasulye için gerekli tüm malzemeler yukarıda ama aklınıza gelen başka malzemeleri kullanıp kullanmama size kalmış. Ne de olsa yemek bu ucu açık. İsterdik ki malzemelerin miktarlarını gram ile kilo ile verelim. Ama sonuçta konu damak olunca, kimisi bol domates havuçlu sever, kimiside bizler gibi bol soğanlı.
  • Önce fasulyeler… Hani derler ya fasulyeyi bir gece önceden ıslatın sabaha kadar yumuşasın diye. Doğrudur da ama Nebyan fasulyemiz için bu pek geçerli değil. Çünkü bizim fasulyemiz pişgendir. Sabahtan bir kabın içinde üzerine iki – üç parmak aşacak kadar ılık su – tuz ilavesiyle fasulyemizi beklettiğinizde ortalama üç saatlik bir zaman sonunda istenilen kıvama ve yumuşaklığa erişirsiniz. Sonra da isterseniz önceden fasulyeyi haşlarsınız veya tüm malzemeleriyle beraber pişirirsiniz. Bizim size önereceğimiz ise ikincisi.
  • Elimizde biz çok sevdiğimizden dolayı olsa gerek bol bol kuru soğan var. Bu soğanları soyduktan sonra sıçan diş diye tabir edilen şekliyle küçük küpler halinde doğruyoruz. Doğradığımız soğanları da tencerede önceden erittiğimiz tereyağına ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. Kavurma işlemi sırasında tencerenin kapağını kapalı tutarak içerde oluşan su buharının damlalar halinde tekrar soğanların üzerine düşmesini sağlarsanız, soğanlarınız kavrulma işlemi sırasında yanmaktan kurtarırsınız. Kavurma işlemi ortalama on dakika gibi bir zaman alıyor. Kavrulan soğanların rengi hafiften sarıya döndüğünde anlayın ki soğanlar hazır.
Hemen Sipariş Verin


Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-bültenimize abone olun.

Tel: (0216) 433 33 66 WhatsApp: (0543) 631 34 55

Mesaj Yaz

Nebyan Doğal Güvenlik Özelliklerikapat