Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Üreticilerimizle Tanışın – Asarlı Mehmet

Üreticilerimizle Tanışın – Asarlı Mehmet

Kızılırmak kıyısındaki Asar köyünden Mehmet Sivri ile tanışın. 34 yaşında, 2 çocuğu var.

     Kızılırmak kıyısındaki Asar köyünden Mehmet Sivri ile tanışın. 34 yaşında, 2 çocuğu var. Doğma büyüme Asarlı. Bütün Asar köyü gibi Rumeli göçmeni. Karadeniz’in ortasında duymaya alışık olmadığımız bir şivesi var. Yaylası Kızılırmak’ın 1200 metre üstünde. Dededen yaylacı, Karayakacı..

Mehmet yetiştirici birliğimizden. Köyündeki diğer arkadaşları gibi İstanbul’a yerleşme hayali kurmuyor. Çünkü emeği karşılığını buluyor, parasını peşin alıyor, aracılarla uğraşmıyor. En çok da hayvanlarını düzgün, eskiden olduğu gibi suni yemsiz, hilesiz yetiştirmeye devam ettikçe burada tüketici tarafında nasıl bir heyecanla karşılandığına seviniyor. Oğlu bu sene Bafra Tarım Meslek Lisesi’ne başladı. Hayvancılığın devamı için çok değerli.

Bu yaylalar o kadar güzel insanlar barındırıyor ki,tanımanızı çok isteriz. Küçük bir kısmından, bizim ekipten şurada biraz bahsediyoruz. Hasan Amca’nın, Zeki Dede’nin, Asarlı Mehmet’in, buraların insanının kapısı gelene her zaman açık.

Biz Canik Dağları’nda doğal hayvancılığın yeniden canlandırılmasını amaç edindik. Üreticiden tüketiciye aracısız bir model kurguladık. Yerel üreticilerin varlığını sürdürüp doğru metodlarla hayvan yetiştirmeleri desteklendikçe, büyük şehirlerde sağlıklı et yemeye başlayan insan sayısı artacak. Köylü köyünde kalacak, şehirli sağlıklı beslenecek. Bunu ilk kez biz düşünmüş olamayız, ancak bu zamana kadar neden desteklenmediği konusunda kafamız karışık.

Bölge hayvancılığına verdiğiniz destekten dolayı üreticilerimiz ve kendi adımıza size çok teşekkür ederiz.

 

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.