Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Sıfır Ziyan

Sıfır Ziyan

Senin etinle çocuklarımızın karnı doyacak. Kürkünden ve derinden çocuklarımıza ve kendimize kıyafetler yapıp kışın ısınacağız.

"Sana minnettarız. Senin etinle çocuklarımızın karnı doyacak. Kürkünden ve derinden çocuklarımıza ve kendimize kıyafetler yapıp kışın ısınacağız. Boynuzundan ve tırnaklarından eşya yapacağız hayatta kalmak için kullanacağız. Kendini bize bıraktığın için sana minnettarız, senin hiçbir parçanı ziyan etmeyeceğiz.”

       Bir Kuzey Amerika yerlisinin avladığı geyiğin peşinden söylediği sözler ve ona gösterdiği saygı. Doğayla iç içe yaşayan ona saygı gösteren Kızılderililer avladıkları hayvanların hiçbir parçasını ziyan etmeden hayatta kalmak için kullanmışlar. Dedikleri gibi etinin her parçasını değerlendirmiş, derisinden kıyafet yapmış, boynuz ve tırnaklarını alet yapmak için kullanmışlar. Hayatta kalmalarına yardım eden geyiğe ise saygılarını ona teşekkür ederek göstermişler.

Kuzey Amerika’ya kadar gitmeye gerek yok.

Anadolu kültüründe kesilen hayvanın hiçbir parçası ziyan edilmez, köylü hayvanın etiyle tüm kış ailesinin karnını doyurur, sakatatından kavurma, kelle paçasından çorba yapar,boynuzundan bıçak sapı yapar, yününden çorap örer.

Günümüzün değişen tüketim alışkanlıkları ve şehirli yaşam tarzının getirdiği pratiklik arayışı yüzünden ne yazık ki gıdada ziyan gittikçe artıyor. Sadece belirli "özel kesim" etleri yemek (ve satmak) neredeyse bir prestij sembolü haline gelmiş durumda. Biz Nebyan Doğal olarak bunun karşısında "sıfır ziyan" anlayışını benimsiyoruz.

Nebayn ilk kurulduğundaki üyelerimiz bilir, o zaman sadece çeyrek ya da yarım kuzu getiriyorduk. İstedik ki bu kıymetli besin kaynağı doğru şekilde değerlendirilsin, hayvanların hiçbir parçası ziyan olmasın.

Şimdi de paketlerimizi ve ürün seçeneklerimizi bu anlayışı destekleyecek şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Web sitemizde hem sakatat hem de kemik gibi ürünler mevcut. Ayrıca bu parçaları nasıl kullanabileceğinizi anlatan tariflerimiz de Mutfak bölümünde.

Dünyada gıdaya erişim bu kadar dengesizken ve 20 sene sonrası için bile gıdayla ilgili karanlık senaryolar varken ziyan etmeme bilinci hepimiz için bir çıkış olacak belki de. Hayvanın sadece bonfile ve pirzolası değil, paçası, gerdanı, hatta kemiği bile çok kıymetli, çok doyurucu. Nasıl pişirileceğini bildikten sonra, tüketim alışkanlıklarınıza bunlar gibi değeri unutulmuş parçaları ekleyerek siz de ziyanı azaltmak yönünde katkıda bulunabilirsiniz.

Sürdürülebilir bir gelecek için, ancak herp beraber hareket ettiğimizde başarılı olabiliriz.

 

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.