Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Pirzola Neden Az? - 1

Pirzola Neden Az? - 1

Hayvanlar sadece pirzola ve bonfileden ibaret değildir, kelleden kuyruğuna kadar her bir parçası çok kıymetlidir.

            Sizlere Nebyan Doğal’da neden her zaman istediğiniz miktarda bonfile, pirzola, küşleme gibi parçaların sınırsız sayıda bulunmadığından bahsetmek istiyoruz. Kuzu ve dana etlerinin en çok tercih edilen pirzola, bonfile gibi parçaları aynı zamanda bir hayvandan miktar olarak da en az çıkan parçalardır. Örneğin 1 karayaka kuzusundan en fazla 1 kg pirzola çıkar, küşleme ise 200 gr. Keza dana etinde de aynı şekilde 1 danadan 3-5 kg dana bonfile çıkar. Sizlere sunduğumuz etlerin kaynağı olan hayvanlar doğal döngülerinde yavaş yetiştikleri için kapalı besi çiftliklerinde yetiştirilmiş hayvanlarına göre daha zayıf olabiliyor. Örneğin bizim bir danamızın karkas ağırlığı 280-300 kg civarı gelirken bir besi danasının karkas ağırlığı 350-400 kg arasında çok rahat olabilir. Bu yüzden bizim danalarımızdan çıkan bonfile boyutu da ufak oluyor. Piyasadan parça et tedariği kesinlikle yapmadığımız için de bu tarz ürünler ancak kendi hayvanlarımızdan çıktığı kadar mevcut oluyor. Sizlere olan sorumluluğumuz kendi yetiştiricilik sistemimizden çıkmış hayvanların etlerini sunmak olduğu için de dışarıdan sonsuz miktarda parça et tedariği çabasına girmiyoruz. Hayvanımızdan ne çıkarsa o…  

            Gıdada sürdürülebilirlik dünyanın her zaman gündeminde olan, olması gereken çok önemli bir konu. Şu an için üzerimize düşenin en iyisini yapmaya, en geleneksel hayvancılıkla başladığımız yolculuğumuzu en doğru gıda sistemiyle sürdürerek ürünlerimizi sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Dünyada gitgide artan bir akım olan “sıfır ziyan” ; yanı hayvanın her parçasını değerlendirerek pişirmek ve tüketmek. (Meraklısı için “nose-to-tail eating”) Aslında bizim kültürümüzde her zaman bulunmaktaydı; işkembe, paça, ciğer yemek bizim alışkın olduğumuz lezzetler. Yine meraklıları denk gelmiştir, İstanbul’daki şef restoranlarının menülerinin en önemli yerlerinde artık kuzu gerdan, paça, dana işkembe gibi geleneksel parçalar yer alıyor. Tesadüf değil.

Dünyada gıdaya erişim bu kadar eşitsizken ve 20 sene sonrası için bile gıdayla ilgili karanlık senaryolar varken ziyan etmeme bilinci hepimiz için bir çıkış olacak belki de. Zaten Anadolu kültüründe kesilen hayvanın hiçbir parçası ziyan edilmez, köylü hayvanın etiyle tüm kış ailesinin karnını doyurur, sakatatından kavurma, kelle paçasından çorba yapar, hatta boynuzundan bıçak sapı yapar, yününden çorap örer, yatak doldurur.

Nebyan ilk kurulduğu zamanki üyelerimiz bilir, o zaman sadece çeyrek ya da yarım kuzu getiriyorduk. İstedik ki bu kıymetli besin kaynağı doğru şekilde değerlendirilsin, hayvanların hiçbir parçası ziyan olmasın. 4Tesisimizi kurup, paketleri ve farklı kesimleri oluştururken de aynı prensiple yola çıktık.  Bütün çalışma sistemimizi birbirlerini tamamlayacak, sıfır ziyan oluşacak parçalarla düzenliyoruz. Bizden ciğer, paça, kemik gibi parçaları isteyen müşterilerimiz oldukça da çok seviniyoruz :) Pirzola tabii ki çok kıymetli, ama kuzu kol, gerdan, incik bunlarla da yapılabilecek çok besleyici ve lezzetli yemekler var. (Isterseniz tariflerimize göz atıp, ilham alabilirsiniz!)

Unutmayın sizlere sunduğumuz etler paketlerin içerisinde doğmuyor. Hayvanlar doğdukları andan itibaren üreticiler tarafından büyük bir emekle, kimi zaman zorlayıcı doğa koşullarında yetiştiriliyor ve Nebyan Doğal gıda sisteminden çıkarak sizlerin mutfaklarınıza ulaşıyor.

Gıdamızın değerini bilmek ve israfı engellemek gıdanın sürdürülebilirliği için atacağınız en önemli adımdır.

 

 

 

 

 

 

 

 
guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.