Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Pirzola Neden Az?

Pirzola Neden Az?

Sadece tüketmemek, tüketirken üretmek bizim elimizde...

 

  “Hayvanlar sadece pirzola ve bonfileden ibaret değildir. Doğanın döngüsünde, bin bir emekle yetiştirilmiş bir hayvanın kellesinden kuyruğuna kadar her bir parçası çok kıymetlidir.”

 

 Gerek dükkanlarımızda gerekse web sitemizde en çok ilgi gören ürünümüz kurulduğumuz ilk zamandan beri Karayaka Kuzu Pirzola oldu. Ancak stoklarımızda da her zaman en bulunan ürünler kuzu pirzola, dana bonfile ve dana antrikot. Birçok kez pirzola ve bonfile kalmadığı için bize kızan müşterilerimiz oldu. Birkaç sene önce bu konuyla ilgili bir yazıyı hem mailing hem de blog sayfamızda yayınlamıştık. Tekrar okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

 Ancak doğanın bize çok acı dersler verdiği bu dönemde, gıdanın sürdürülebilirliği ve gıda israfıyla bire bir ilgili bu konu hakkında tekrar konuşmak istiyoruz. 

 Kuzu pirzolanın ve bonfilenin elimizde sınırlı sayıda olmasının çok basit bir sebebi var. Yaklaşık 17-18 kg Karayaka kuzu karkasından sadece 800 gram- 1.2 kg arası pirzola çıkarken 300-350 kg lık dana karkastan yaklaşık 5. Kg bonfile çıkar. Sizlere sınırsız olarak pirzola sunabilmemiz için elimizdeki bütün kuzu karkasları parçalayıp pirzolalarını çıkarmamız gerekir. Bu şekilde yaptığımızda kuzu pirzola kalan diğer parçalara göre çok daha hızlı satacağı için kol, but, gerdan gibi kuzunun büyük bir kısmı elimizde kalır. Parçalar bekledikçe fire verir, tazeliğini kaybeder ve gıda israfına yol açar.
 
 Doğanın kaynaklarının bu kadar hızlı tükendiği bir dönemde, doğanın sunduklarıyla yetişen hayvanlarımızın bu kadar değerli etlerinin israf olmasını biliyoruz ki bizim kadar siz de istemezsiniz.

 Şaşalı “steakhouse”larda ve sosyal medyada görsel şov haline gelen, gıdanın en hassas parçalarından olan kırmızı etin günümüz koşullarında bir zevk tüketimi olmaması gerektiğine inanıyoruz. Dünyamızın doğal kaynaklarına saygılı şekilde yetiştirilmiş hayvanlarının etinin yeteri kadar tüketilmesine, ziyan edilmemesine, her parçasının değerli olduğuna ve bu değerli gıda için şükretmemiz gerektiğine inanıyoruz. Biliyoruz, siz de bizim gibi düşünüyorsunuz. Anlayacağınızı bildiğimiz için sizlere bu durumu açıklamak istiyoruz.   

 Sizlere sınırsınız pirzola sunmamızın bir diğer yöntemi ise dışarıdan, kendi hayvanlarımız dışında pirzola tedarik edip sizlere sınırsız miktarda pirzola sunmaktır. Pirzola, bonfile gibi parça et tedarik etmek kasaplar ve et firmaları tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bu bizim uygulayacağımız bir yöntem değil. Kendi hayvanlarımızın dışında size sırf talep var diye ürün sunmamız, fırsatçılıktan başka bir şey olmaz.

 Uzun lafın kısası dükkanlarımızda ve web sitemizde pirzola kalmadığında bize kızmayın. Pirzola ne yazık ki ağaçta veya toprakta yetişmiyor, bir kuzudan da sınırsız pirzola çıkmıyor. Kuzunun sadece pirzolası değil bütün parçaları lezzetli, yumuşak ve besleyici. Hatta bazı parçaları pirzoladan bile daha yumuşak ve birçok şefe göre daha lezzetli.

 Gıdaya, gıdanın kaynağına ve doğaya en çok saygı duymamız israfı önlemek için en çok çalışmamız ve tüketirken üretmemiz gereken bu zamanlarda mutfak menümüzü biraz çeşitlendirmek, değiştirmek tahmininizden çok daha olumlu etkisi olacak bir adımdır…

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.