Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.
Kırsalda Kalkınma, Kentlerde Gerçek Gıda

Doğal Sucuk Ne Demek?

Doğal Sucuk Ne Demek?

Katkısız, doğal, fermente. Kendimizin, çocuklarımızın, dostlarımızın güvenle yiyeceği bir ürün yaptığımız için mutluyuz.

İçinde katkı maddesi yok demek

Sağlığa zararları uzun zamandır bilinen, yine de nedense “minimum” oranlarda kullanılmasına izin verilen en başta Nitrit ve Nitrat olmak üzere kullanılan kimyasallar var. Bu maddeleri endüstriyel firmalar sucuğa kırmızı renk versin, çabuk bozulmasın ve tabii raf ömrünü uzatsın diye kullanıyor. İnsan sağlığı üzerindeki etkileri ise korkunç... Akla gelebilecek en kötü hastalıkların sorumlusu olarak gösteriliyorlar.

Peki ya kullanılan etler?

Markette satılan %100 dana eti ibareli bir sucuğu düşünelim. Dana etinin kaynağına, neyle beslendiği konularına değinmiyorum bile. O noktaya gelene kadar zaten önce hayvanın gerçekten eti mi kullanılıyor acaba sorusu var.

Isıl işlem mi fermentasyon mu?

Fermentasyon insanoğlunun tarih boyunca sahip olduğu kısıtlı şartlarda gıdasını saklamak için kullandığı bir yöntem. Bugün biliyoruz ki, elimizde her türlü teknoloji olmasına rağmen fermente gıdaların doğal yöntemlerle olgunlaşırken içlerinde üreyen faydalı bakteriler doğru beslenme programlarının vazgeçilmezi. Yoğurt, kefir, turşu.. Bunların hepsi fermente gıdalar.Araştırınca ısıl işlem gören sucuğun zararlı olduğunu gösteren elle tutulur bir kaynak bulamıyoruz. Ben sadece iki farklılığa değinmek istiyorum, karar sizin.

1) Isıl işlemde sucuk yüksek sıcaklığa tabi tutularak 2 saat içinde hazır oluyor. Fermentasyonda bu süre 10 günü buluyor.

2) Fermentasyonda sucuk kururken sürekli fire veriyor ama ısıl işlemde hiçbir kayıp olmuyor. Üretici için ısıl işlemin faydaları ortada, peki ya tüketiciye ne faydası var? Daha ucuz.Toplu tüketime yönelik, “ekonomik değer yaratan” gıdaların çoğunda olduğu gibi – bkz. GDO’lu ürünler - bunda da “çok da farkı yok” algısı hakim.

Nebyan Doğal olarak tahmin edersiniz ki saydığım katkı maddelerinin hiçbiri kullanmıyoruz. Analizlerimizi paylaşıyoruz. Sadece kendi etlerimizi, doğal bağırsaklara doldurarak içine tuz ve baharat ekleyerek sucukları hazırlıyoruz. Ve kurumaya bırakıyoruz.

Katkısız, doğal, fermente. Kendimizin, çocuklarımızın, dostlarımızın güvenle yiyeceği bir ürün yaptığımız için mutluyuz.

Umarım siz de beğenerek tüketirsiniz.

 

 

guvenlik© 2024 Her hakkı saklıdır.