NEDEN NEBYAN DOĞAL?Geleneğimiz

Yaylacılık nesillerdir sürdürülen bir gelenektir. Biz bu geleneği babamızdan öğrendik, babamız da dedemizden.

Yazın yaylaların bereketinden yararlanmak için göç yapılır. Hayvanlar yaylalarda otlar, yaylada akan dereden su içer, kendini hasta hissettiği zaman yiyeceği bitkiyi bilir, güneşlenir, ciğerlerini yaylanın oksijeniyle doldurur. Yazdan kesilip kurutulan yayla otları kışları ise hayvanlara yedirilir.

Şimdiyse Anadoludaki köylerin boşaldığı, insanların hayvancılık ve tarımla uğraşmak yerine şehirlerdeki fabrikalarda işçi olarak çalışmaya özendiği, köyleri ve yaylaları terk ettiği bir zamandayız. Şehire göç, atamızdan kalan geleneğimizi, kültürümüzü tehdit ediyor. Yaylacılığın azalmasıyla beraber bölgemize has koyun ırkımız olan Karayaka da azalıyor. Nebyan Doğal olarak yaylacılık kültürünü korumak, geleneğimizi sürdürmek, köylüye bildiği işi yapması için destek olup kentliye ihtiyacını duyduğu doğal eti ulaştırmak için çalışıyoruz.

Kaynağı Belli Doğal Et

Kuzularımız %100 yerli ırk olan, Samsun, Ordu, Sinop, Giresun ve Tokat’a özgü Karayaka cinsidir.

Kuzularımız bahar ve yazları yaylalarda yayılarak doğal florada bulunan otlarla besleniyor, derelerindeki suyu içiyor ve ciğerlerini yaylanın oksijeniyle dolduruyor. Kışları yaylalar kar altında kaldığında, sürülerimizi daha alçaklara indirerek yayılmalarını ve doğal beslenmelerini devam ettiriyoruz. Ayrıca yazın biçip kurutttuğumuz yayla otlarıyla besliyoruz. Hayvanlarımızı hiç besi çiftliklerine sokmuyoruz ve kilo almaları için besi yemleri vermiyoruz.

Doğal ete ulaşmanın bu kadar zor olduğu, geleneksel hayvancılığın tükenme noktasına geldiği bir dönemde sizlere doğal et ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız. Yüzyıl önce dedelerimiz hayvanlarını yaylada nasıl besliyorsa biz de aynı yöntemlerle devam ediyoruz.Yerli Irk Karayaka Koyunu

Karayaka, Orta Karadeniz Bölgesine ait endemik bir türdür.

Yağı kuyrukta birikmeden vücuduna eşit şekilde yayılan Karayaka, lezzetli ve et verimi yüksek bir ırktır. Yayla koşullarından başka ortamlarda hayatını sürdüremeyen Karayaka varlığını bölgede saflığını koruyarak sürdürme çabasındayız. SlowFood ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarla Karayaka ırkı şimdiden uluslararası bilinirliğe ulaşmaya başladı.Büyükbaş Hayvancılık

Tıpkı kuzularımız gibi büyükbaş etlerimizde düzenli olarak analizlerden geçiyor.

Kuruluşumuzdan tam 1 sene sonra ilk danalarımızı sizlere ulaştırmaya başladık. Nebyan Doğal hayvancılık sistemimizden çıkan, besi ilaçsız, GDO’lu fabrikasyon yemsiz, kendi doğal döngüsünde, uzun ve zahmetli bir sürede yetiştirdiğimiz dana ve düvelerimizi sizinle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İster mangallarınıza Nebyan düvelerinin yağlı etlerini kullanın, ister tencere yemeklerinde Nebyan danalarının yağsız ve tertemiz etlerini kullanın. Tıpkı kuzularımız gibi büyükbaş etlerimizde düzenli olarak analizlerden geçiyor ve sonuçlarımızı da düzenli olarak yayınlıyoruz.

Analiz Sonuçları

Etlerimizin doğallığını düzenli olarak laboratuarda yaptırdığımız analizlerle denetliyoruz. Testlerimizin sonucu hep aynı: Sıfır Antibiyotik ve Sıfır GDO.

Nebyan Dostları
"Doğal" sesletimi kolay bir sözcüktür, bir çırpıda söylenebilir. Ama günümüz yaşamında uygulaması pek kolay değildir. Gerçekten doğal olana ulaşmak neredeyse güvenle özdeş hâle geldi. Nebyan Doğal ise bu zorlaşan sözcüğe tam hakkını vermekte. Yaylada dolaşan, otlayan kuzudan daha doğalı yok, biliyorum. Gördüm, tattım; güveniyorum.
Nilhan Aras
Metro Gastro Dergisi Genel Yayın Müdürü

“Nebyan’ın emektar çobanları Hasan Amca, Zeki Dede, Mustafa ve Dursun’un size etin en güzelini ve en temizini sunabilmek için 1200 rakımda gece gündüz Karayaka koyunlarını otlatıyor olduğunu bilmek paha biçilmez.”

Tangör Tan
İstanbul Yiyecek İçecek Grubu Ar-Ge Ziraat Mühendisi

Mesleğim gereği bir ürünü almadan önce en ince ayrıntısına kadar üretim sürecini sorgulayıp şirket yetkilileri ile görüşüyorum. Çünkü doğal ve organik besleniyorum. Nebyan Doğal Etin nasıl bir süreçten geçtiğini öğrenmek için İbrahim ile görüştüğümde sanırım şirketi satın alacağımı düşündü :) O kadar soru başka bir şey için sorulmazdı çünkü.Beni Nebyan etin hikayesi çok etkiledi.

Hayvancılığın bittiği, etin ithal edilip karın tavan yapıldığı günümüzde yöresine ve halkına yatırım yapan genç bir üretici vardı karşımda. Zaten doğal ve organik tüketmenin asıl amacı kendine,üreticiye ve ülkene kazandırmak olmalıdır. Bu üç zincirin halkaları kopmadığı sürece herkes kazanır. Kişi sağlığını,üretici emeğinin karşılığını, ülke ise değer kazanır. Nebyan Doğal ette ben bu zincirin 3 halkasını da gördüğüm için tüketmeye ve bilmeyenlere de anlatmaya devam edeceğim.

Gülden Kılıç Doğan
Gıda Denetim Uzmanı
Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-bültenimize abone olun.

Nebyan Doğal Güvenlik Özelliklerikapat