Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-Posta listemize abone olun.

Kuzu Kuşbaşılı Nebyan Kuru Fasulyesi

Nebyan Kuşbaşılı Kuru Fasulye

Malzemeler (4 kişiliktir)

1 buçuk bardak Nebyan kuru fasulye
1 orta boy havuç
3 orta boy soğan (bol bol olsun)
1 kavanoz (takribi 1 kg) yazdan kurulmuş kesme domates
1 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı Nebyan tereyağı
300 gr Nebyan kuşbaşı veya kemikli kuşbaşı
Kafi miktarda tuz ve taze çekilmiş karabiber

Sevgili Nebyan Doğal Dostları,

Kuru fasulye neticede ulusal yemeğimiz. Hele ki yanında şöyle güzelinden arpa şehriyeli pilav ve cacık var ise üçlü kombo misali doyulmaz tadına. Özellikle de kuru fasulye aynı bizim Karayaka kuzular gibi Bafra’nın yaylalarında en doğal haliyle yetiştirilip yemeği yapıldığında, ortaya çıkan lezzet anlatılmaz yaşanır bizler için.

Nebyan kuşbaşılı kuru fasulye için gerekli tüm malzemeler yukarıda ama aklınıza gelen başka malzemeleri kullanıp kullanmama size kalmış. Ne de olsa yemek bu ucu açık. İsterdik ki malzemelerin miktarlarını gram ile kilo ile verelim. Ama sonuçta konu damak olunca, kimisi bol domates havuçlu sever, kimiside bizler gibi bol soğanlı.

Önce fasulyeler… Hani derler ya fasulyeyi bir gece önceden ıslatın sabaha kadar yumuşasın diye. Doğrudur da ama Nebyan fasulyemiz için bu pek geçerli değil. Çünkü bizim fasulyemiz pişgendir. Sabahtan bir kabın içinde üzerine iki – üç parmak aşacak kadar ılık su – tuz ilavesiyle fasulyemizi beklettiğinizde ortalama üç saatlik bir zaman sonunda istenilen kıvama ve yumuşaklığa erişirsiniz. Sonra da isterseniz önceden fasulyeyi haşlarsınız veya tüm malzemeleriyle beraber pişirirsiniz. Bizim size önereceğimiz ise ikincisi.

Elimizde biz çok sevdiğimizden dolayı olsa gerek bol bol kuru soğan var. Bu soğanları soyduktan sonra sıçan diş diye tabir edilen şekliyle küçük küpler halinde doğruyoruz. Doğradığımız soğanları da tencerede önceden erittiğimiz tereyağına ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. Kavurma işlemi sırasında tencerenin kapağını kapalı tutarak içerde oluşan su buharının damlalar halinde tekrar soğanların üzerine düşmesini sağlarsanız, soğanlarınız kavrulma işlemi sırasında yanmaktan kurtarırsınız. Kavurma işlemi ortalama on dakika gibi bir zaman alıyor. Kavrulan soğanların rengi hafiften sarıya döndüğünde anlayın ki soğanlar hazır.

Artık sıra Nebyan Doğal’ın sizler için özenle doğrayıp evinize getirdiği kuzu kuşbaşılarını eklemeye geldi. Kuzu kuşbaşı etlerini ekledikten sonra hem soğan hem de etleri kavurmaya devam edin. Bunu yaparken kuşbaşı etler hafiften sahip oldukları suyu salmaya başlayacaklardır. Aman bu noktada panik yok. Suyunu salan et kimi durumlarda tatsız ve yavan olur, evet doğru. Ama burada konumuz kuzu. Nebyan Doğal’ın kuzu kuşbaşısı suyunu salsa dahi piştiğinde lokum kıvamana gelir ve o mükemmel aromasınıda asla kaybetmez. O yüzden rahat olun.

Et ve soğanın birlikteliklerine de 5 dakika verebilirsiniz. Sonrasında ise biber salçasını ekliyoruz. Biber salçasını tahta bir kaşık yardımı ile iyice kuzu eti ve soğan karışımına yedirdikten sonra artık geriye havuç, domates kesmesi ve kuru fasulyeyi eklemeye kalıyor. Geri kalan malzemeleride ekledikten ve şöyle bir harmanladıktan sonra üzerine bir bardak kadar soğuk su ilavesi yapabilirsiniz. Biz bir bardak diyoruz ama burada ki nokta siz fasulyenizi ne kadar sulu seviyorsunuz? Bizim gibi yoğun kıvamlı seviyorsanız o zaman bir bardak. Hatta hiç koymasanız yeridir. Kesme domatesin suyu bile yeter. Ama yemeği pişirirken ara ara kuru fasulyenin sertliğini kontrol etmenizi öneririz. Çünkü duruma göre su eklemeniz gerekebilir. Herşey tam ve istediğiniz şekilde gidiyorsa o zaman tencerenin içindeki yemeğin hafiften kaynamaya başlasına izin verin. Kaynamaya başladığı esnada ise altını kısarak yemeğin tıkırdayarak pişmesini sağlayın. Az ateşte çok uzun pişecek diye düşünebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi Nebyan Doğal’ın fasulyesi pişgen, kuzusu ise körpedir. Yani sanıldığının aksine hızlı pişecektir.

Hafif ateşte yemeğiniz ortalama iki saat sonunda pişmiş olacaktır. İster hemen yiyebilirsiniz yanında misler gibi bir pilav ve cacık eşliğinde. Ama ben yok sabrıma güveniyorum derseniz size hararetle önerimiz yemeğinizi tencerede oda sıcaklığına gelene kadar soğutup buzdolabına kaldırmanız. Ertesi güne kadar bekleyen kuru fasulye bambaşka bir boyut kazanıyor inanın. Fasulyenin nişastası yoğunlaşıyor hani halk tabiri ile helmeleniyor. Fasulye ve kuşbaşı etin aroma ve lezzetleri birbirine geçerek yemeğin derinliği artıyor. Ama aslına bakarsanız ister bir gün bekletin ister bekletmeyin sonunda ulaştığınız şey yeme de yanında yat olacaktır.


Daha Fazla Göster
Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-Posta listemize abone olun.
Nebyan Doğal Güvenlik Özellikleriup
kapat