Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-Posta listemize abone olun.

Kuzu Gerdan Çorbası

Malzemeler

1 adet kuzu gerdan (parça veya bütün 750 gr)
80 gr tereyağı
1 küçük soğan2 çorba kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı un
2 yumurta sarısıYarım limon
1 litre kuzu gerdan suyu
1 tutam karabiberPul biber (miktarı size kalmış)
Tuz

Ön hazırlık:

Kuzu gerdanı soğuk su ile yıkayın. Bir kaba soğuk su koyun ve kuzu gerdanı yarım saat kadar bu suda bekletin. Böylece olabilecek kan ve pıhtıları temizlemiş olacaksınız. Bir soğanı ikiye bölün.

Kuzu gerdanı ve soğanı bir tencereye koyun. Üzerini üç parmak geçecek kadar su koyun. Su kaynamaya başladığında ocağı biraz kısıp 3,5 saat kaynatın(ya da düdüklüde 50 dk).Kuzu gerdan iyice pişip dağılma emareleri gösterdiğinde ocaktan alın. Kuzu gerdanı suyun içinden alıp tenceredeki suyu süzerek bir litre et suyu elde edeceksiniz. Kuzu gerdanın etlerini kemiklerinden ayırarak başka bir kaba tel tel ayıklayın.

Lezzetin Püf noktası:

Kuzu gerdanın ağır ateşte uzun süre haşlanması sonucu kaliteli bir et suyu elde etmek. Etlerin tel tel ayrılması.

Lezzetin yapılışı:

Bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağı koyarak eritin. Tereyağı eriyince bir çorba kaşığı kadar un ekleyin ve köpürmeye başladıktan sonra bir dakika daha kavurun. Tel tel didiklediğiniz etleri tencereye ilave eder etmez daha önce hazırladığınız et suyunu da karıştırarak tencereye ilave edip bir süre karıştırmaya devam edin. Karabiber ve tuz ekleyin. Çukur bir kaba yoğurt, limon suyu ve yumurta sarısını koyun ve karıştırın. Kaynamakta olan çorbanın suyundan bir kaç kaşık alıp terbiyemizi alıştırdıktan sonra yavaşça ve karıştırarak tencereye ilave edin. Beş dakika daha kaynatın. Üzerine, bir kaşık tereyağı eritip hafif kızınca pul biber atıp bir iki çevirin ve kuzu gerdan çorbamızın üstüne gezdirin.

Şifa zengini kuzu gerdan çorbası hazır. Afiyet olsun.

Karadeniz yaylalarında yetiştirdiğimiz karayaka kuzularının gerdan etleri için tıklayın.


Daha Fazla Göster
Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-Posta listemize abone olun.
Nebyan Doğal Güvenlik Özellikleriup
kapat