Hepimizin sağlığı için online ödeme yapın. Siparişinizi kapınıza temassız bırakalım.

Üniversite İşbirliğimiz

Yetiştiricilerimiz ve Üniversite işbirlikli hayvancılık projemiz başladı..

Resimdekiler İbrahim ve Bafra'nın Sarpın Bölgesi'ndeki Karayaka koyunu yetiştiricilerimiz.
Sarpın-Elalan-Şahinkaya-Akalan-Karakütük köylerinin olduğu bölge İlçe Tarım kayıtlarına 2000-2500 anaç Karayaka koyununa ev sahipliği yapıyor.
Bu bölge Bafra Altınkaya Barajının yaklaşık 1000-1200 metre yukarında Bafra ilçesiyle Vezirköprü arasında kalıyor. Çok yüksek olduğu için tarımsal ürünlerin çok fazla yetişmediği bir bölge. Tütün zaten eski değerini kaybetti, tek geçim kaynağı hayvancılık. Buralar bizim dede toprağımız, Nebyan'ı kurarken beraber kalkınma fikrimizin oluştuğu, çocukluğumuzun geçtiği, dönüp dolaşıp geleceğimiz yaylalar.. 4 sene önce Nebyan'ı ilk kurduğumuzda Musa Şahin (soldan 2.) bize yetiştirdiği 25 kuzusunu teslim etmişti. Daha sonra sırayla Zeki Bostan, Salih Abi ve Hüseyin Dağlı Sarpın'dan aramıza katıldı. İşe başladığımız ilk günden daha emeklemeye bile başlamamışken bu Sarpın-Şahinkaya-Akalan-Karakütük bizim arkamızda durdu, adeta bizi itti.         
Başladığımız bu bölgeden 3 sene içinde Karadeniz Bölgesi'ne yayıldık, hem hayvancılık üretimimizi kuvvetlendirdik hem de Nebyan'ı büyüttük. Yetiştiricilerimizin olduğu diğer bölgelerle karşılaştırdığımızda Sarpın Bölgesi hala potansiyelinin çok altında. Çok bakir bir bölge ve tahminimizden çok daha fazla hayvancılık kapasitesine sahip. Ancak bu kapasiteyi canlandırmak için itici bir güç gerekiyor. İşi ilk kurduğumuzda nasıl onlar bize itici güç olduysa şimdi biz onlara itici güç olup borcumuzu ödemek için bu bölgede yeni bir projeye başlıyoruz. 19 Mayıs Üniversitesi'nin de bütün desteğini alarak bölgedeki hayvancılık potansiyelini arttırmak, meraları daha verimli hale getirmek, hayvan ırkını ıslah etmek, besin değeri en yüksek etin kaynağı olan hayvanları üretmek için çalışmaya başladık. Projemizde Üniversite'den danışman veterinerlerimiz koç katım zamanlarını ayarlayacak, sürülerden DNA örnekleri alarak en verimli damızlık hayvanları seçecek, üreticilerimize düzenli eğitimler ve danışmanlıklar verecek, buradaki hayvan ırkının ıslahı için çalışmalar yapacak, hayvanların gelişimlerini haftalık olarak takip edecek, antibiyotik, GDO gibi testleri bizim üstümüzden alıp kendi takip edecek. Nebyan olarak biz de üreticimizle Üniversite arasında köprü olacağız, lojistik desteği sağlayacağız, üreticimizde olmayan makine ekipman kullanma imkanı yaratacağız. Bunlar dışındakileri zaten 100'e yakın üreticimize kendi imkanlarımızla bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Sarpın bölgesi bizim için pilot bölge, bu projeden sonra amacımız Üniversite'yle olan ortak çalışmamızı bütün bölgelerdeki Nebyan üreticilerine taşımak, daha sonra da Hayvancılık Birlikleri aracılığıyla da bütün bölgemize yaymak. Böylece bilimle kadim hayvancılık bilgisini birleştireceğiz, besin değeri yüksek, ekolojik, verimli bir et üretimini bütün bölgeye yaymış olacağız. En önemlisi bugün yaptığımız gibi alım garantisini daha fazla üreticiye verip, daha fazla üreticinin sadece üretmeye konsantre olmasını sağlayacağız. Yeni Zelanda, Fransa gibi gelişmiş tarım ülkeleri bundan farklı bir şey yapmıyor.
Bu ülkede hep beraber yapacak daha yapacak çok işimiz var, size de yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederiz.
Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar

Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-bültenimize abone olun.

Tel: (0216) 433 33 66 WhatsApp: (0543) 631 34 55 Mesaj Yaz
Nebyan Doğal Güvenlik Özelliklerikapat