Aydınpınar Nebyan Fasulyesi

Aydınpınar Köyü Nebyan Dağı’nın en yüksek rakımda kurulmuş köyüdür. Aynı zamanda organik fındıklarımızı da tedarik ettiğimiz köy, yüksekliği sayesinde çok temiz bir havaya ve toprağa sahiptir. Toprağı temizdir ancak yüksekliğinin getirdiği iklimden dolayı her ürün yetişmez.

Fındık ve fasulye bölgenin neredeyse tek çıkan tarım ürünleridir. Fasulyesi ise sadece Samsun’un değil bütün Karadeniz’in fasulyelerine göre farklılık gösterir. Hatta aynı bölgenin alçak rakımlı köylerinde bile aynı fasulye bulunmaz. Aydınpınar Nebyan fasulyesi çok hızlı pişer ve çok lezzetlidir. Organik fındık bahçelerinin yanında yetiştiği için de hiçbir ilaç kullanılmadan, hayvan gübreleriyle ve Nebyan’dan akan sularla yetiştirilir.

Aydınpınarlılar çoğunlukla ürettikleri fasulyeyi taze olarak satarlar. Fasulyeleri toplayıp, kurutmamalarının sebebi ise fındık toplama zamanıyla aynı zamana denk gelmesi ve iki işe birden bölünememeleridir. Topladıkları fasulyeleri taze olarak hemen satarlar ve fındık toplamaya devam ederler. Samsunlular Aydınpınar fasulyesinin farkını iyi bildiği için bahçelerden toplu şekilde alır, dondurur ve bütün kış dondurdukları fasulyeyi tüketir.

Organik fındık üreticimiz Şafak, bu sene bizim için yaklaşık 300 kg. fasulyesini kuruttu ve geçen hafta bize ilk 150 kilosunu teslim etti. Web sitemizden bu endemik ürünü sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz…

Pişirme Önerileri
TencereTencere

Benzer Ürünler

Tüm Ürünler Kuzu Ürünleri Dana Ürünleri Bebek Ürünleri Mini Porsiyonlar Köfte Ürünleri Sakatat Ürünleri Avantajlı Paketler Şarküteri Ürünleri Nebyan Kiler Süt Ürünleri
kapat
Yeniliklerimiz ve özel indirimlerimizden haberdar olmak için
E-bültenimize abone olun.


0 (850) 305 33 55 Mesaj Yaz
Nebyan Doğal Güvenlik Özellikleri

© 2020 Tüm hakları saklıdır.